Jak zamontować plisy?

Montaż rolet plisowanych nie jest skomplikowany i może się odbywać na dwa sposoby. Wyróżnia się mechanizmy instalowane inwazyjnie oraz bezinwazyjnie. W dalszej części wyjaśnimy pokrótce obie techniki.

Plisy – jak przygotować się do montażu?

Przed samym montażem należy oczywiście dokonać właściwych pomiarów, by zamówić odpowiedni produkt. Konieczne jest także dokładne umycie oraz wysuszenie konstrukcji okna.

Plisy – co jest potrzebne do montażu?

Rolety bezinwazyjne – w tym przypadku wystarczy skorzystać wyłącznie z przyrządu do mierzenia. Reszta elementów zostanie dostarczona wraz z roletą. Rolety inwazyjne – konieczne jest użycie wiertarki, przyrządu do pomiaru, ołówka, śrubokrętu.

Jak zamontować plisy? Wskazówki

Przed rozpoczęciem montowania warto zaznaczyć na ramie okna miejsca, w których będzie się wykonywało czynności, takie jak wiercenie w przypadku rolet inwazyjnych czy przyklejanie uchwytów rolet bezinwazyjnych. Przydać się może również poziomica.

Plisy – montaż krok po kroku

Plisy bezinwazyjne – zaznacz ołówkiem miejsce montażu według szerokości rolety (skorzystaj z instrukcji produktu) w górnej części okna. Przymocuj oba uchwyty, a następnie zamontuj dolne. Upewnij się, że znajdują się jednej linii z górnymi. Następnie należy przymocować zaczep plisy oraz sznurek. Musi być on dobrze napięty. Przekłada się go później pod haczyk będący elementem uchwytu – i to wszystko.

Plisy inwazyjne – w tym przypadku montaż jest odrobinę trudniejszy. Najpierw należy nasunąć plisę na szynę znajdującą się na specjalnym profilu. Później, za pomocą narzędzia znajdującego się w zestawie, przysuń osłonkę do rogu ościeżnicy i nanieś w tym miejscu kropkę. Powtórz tę czynność w innych rogach okna. W miejscu kropek wykonaj niewielkie otwory o średnicy 2 mm za pomocą wiertarki. Następnie przykręć wspomniane osłonki i nasuń na nie uchwyty. Później przystaw plisę do okna i zaczep sznurki tak, żeby były dobrze napięte. Jeśli jest to dla zbyt Ciebie skomplikowane, możesz znaleźć w internecie różne filmy instruktażowe lub wybrać plisy montowane bezinwazyjnie.

Plisy – pielęgnacja

Przygotuj duże naczynie (żeby złożona plisa mogła się w nim zmieścić), a następnie nalej do niego wodę o temperaturze 30 st. Celsjusza. Wlej do niej delikatny detergent. Następnie włóż do zbiornika roletę i wyciągnij ją maksymalnie po 15 minutach. Później bardzo delikatnie rozłóż i złóż plisę, nie dopuszczając do zgnieceń. Następnie wypłucz ją lekkim i letnim strumieniem wody (np. z słuchawki prysznicowej). W celu osuszenia delikatnie ściśnij roletę w złożonej pozycji. Załóż ją na okno w złożonej pozycji. Możesz ją rozłożyć po około 12–24 h.