Plisy - częste usterki

Rolety plisowane, zwane też plisami, skutecznie osłaniają pomieszczenie przed dopływem zbyt dużej ilości promieni słonecznych. Ze względu na fakt, że swoim wyglądem przypominają one harmonijkę, łatwo ulegają usterkom. Część, która ma za zadanie zasłaniać szybę okna, zazwyczaj składa się z podłużnego kawałka odpowiedniej tkaniny. W zależności od budżetu, jakim dysponujemy, jesteśmy w stanie zakupić zarówno cienkie i kolorowe rolety, jak i grube, i ciemne plisy przyciemniające, które z pewnością odetną sporą ilość światła. Niestety w przypadku obydwu rodzajów zasłon zbyt mocne pociągnięcie za sznurek lub częste kolizje z domowymi zwierzętami mogą sprawić, że plisy przestaną działać lub znacznie się odkształcą, przez co nie tylko będą wyglądały nieestetycznie, ale także przestaną spełniać swoją podstawową funkcję.

Jak naprawić plisy?

W roletach plisowanych usterce najczęściej ulega sznurek, który ma za zadanie napinać materiał. Zerwanie linki powoduje, że cała konstrukcja spada, przez co nie spełnia swojego zadania. Niestety tanie modele plis w gruncie rzeczy nie pozwalają na zaoszczędzenie pieniędzy. Bywa, że łatwo się psują, przez co konieczne jest kupno nowych. Na szczęście często wystarczy jedynie wymienić linkę, co nie powinno sprawić większych trudności. Jak tego dokonać samemu?

Jak naprawić plisy domowym sposobem?

Na zakupione plisy powinna przysługiwać nam gwarancja, jednak zazwyczaj nie obejmuje ona więcej niż 2 lat. Jeżeli usterce uległ wyłącznie sznurek, to możemy postarać się wymienić go sami. Wystarczy ściągnąć roletę, a następnie zerwany sznurek zastąpić nowym. Pętelka nie musi być idealna - ważne, aby była mocna.

Plisy - jak o nie dbać?

Kiedy na plisach nagromadzi się gruba warstwa kurzu, możemy wyprać je ręcznie, najlepiej pod prysznicem. Nie zaleca się jednak suszenia ich na wietrze, gdyż mogą się wtedy odkształcić. Warto regularnie przecierać rolety delikatną gąbką lub wilgotną ściereczką. Nie potrzeba do tego specjalnego środka - wystarczy letnia woda z odrobiną płynu do naczyń.

Plisy - wskazówki jak uchronić plisy przed zniszczeniem

Mało kto myśli o tym, by objąć szczególną troską swoje rolety plisowane. Jest to sprzęt, który powinien nam służyć co najmniej przez kilka lat, dlatego dobrze zabezpieczyć go przed działaniem wilgoci, zbyt mocnym wiatrem lub też domowymi zwierzakami. Szczególnie należy uważać na koty, które - zafascynowane zwisającym sznurkiem - uwielbiają się nim bawić, co nierzadko prowadzi do uszkodzenia tkaniny. Na plisach nie należy też oszczędzać - wybierając porządne modele z dobrej jakości surowców, możemy mieć pewność, że materiał nie będzie przepuszczał światła, a sama roleta nie zepsuje się zbyt szybko.