Jak mierzyć plisy?

Plisy okienne, tak samo jak każdy inny rodzaj okiennej osłony przeciwsłonecznej, zanim zostaną zakupione i zamontowane, muszą zostać odpowiednio pomierzone. Tylko w ten sposób będzie można uniknąć problemów z ich funkcjonowaniem. Wiele osób jednak nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jak poprawnie wymierzyć plisy, aby były one perfekcyjnie dopasowane do okna. Aby ułatwić im nieco zadanie, powstał właśnie ten artykuł.

Jak mierzyć plisy

Plisy - co to jest?

Plisy to wyjątkowy rodzaj osłony okiennej, który konstrukcyjnie różni się od rolet i żaluzji. Umożliwiają one precyzyjną kontrolę nad ilością światła, które wpada do pomieszczenia, w którym się znajdują, co dla wielu osób ma ogromne znaczenie. Ponadto ze względu na swoją wyjątkową konstrukcję, można bez problemu zamontować je np. na oknach dachowych i z powodzeniem ich używać. Aby jednak plisy mogły w pełni spełniać swoją rolę, muszą być poprawnie wymierzone i dobrane.

Jak mierzyć plisy domowym sposobem?

Po pierwsze, należy pamiętać, aby nie wydłużać sztucznie rozmiarów. Jeżeli kupimy zbyt dużą, to będzie ona nieestetycznie wyglądać, a także istnieje ryzyko, że zacznie się kleszczyć, przez co jej użytkowanie będzie znacznie utrudnione.

Istnieją dwa sposoby mierzenia plisów i są one zależne od tego, czy chcemy plisy przyszybowe, czy plisy z montażem na skrzydło okienne. W pierwszym przypadku mierzymy szerokość i wysokość szyby wraz z uszczelkami, natomiast w drugim - szerokość od styku listwy przyszybowej z ramą okna, a wysokość od górnej do dolnej krawędzi skrzydła.

Plisy - jak dopasować do okna?

Dopasowanie odpowiedniego produktu jest w tym wypadku zależne od wymiarów okna. Znając parametry, jakimi są zarówno szerokość, jak i wysokość szyby lub ramy, należy dobrać odpowiednie do tych wymiarów plisy. Tylko w ten sposób możemy je dopasować do okna, gdzie będą one idealnie sprawowały swoją funkcję, a także będą bardzo dobrze się prezentować.

Plisy - wymiary

Ten punkt trzeba zacząć od przedstawienia faktu, jakim jest to, że nie istnieją żadne z góry narzucone normy czy przepisy dotyczące rozmiaru plis. Co więcej, większość firm produkuje głównie plisy, które co prawda są dostosowane rozmiarami do okien o najpopularniejszych na rynku wielkościach, jednak bardzo często zdarzają się też indywidualne zamówienia.

Jak wyraźnie widać - dobór odpowiednich plis jest procesem dość złożonym, jednak w żadnym wypadku nie jest on skomplikowany i każdy może dokonać go samodzielnie.