Plisy – zabrudzenia

Plisy stały się w ostatnim czasie bardzo modne. Można zauważyć je zarówno w domach prywatnych, jak i obiektach publicznych. Jak każdy inny materiał wymagają one regularnego czyszczenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak usuwać zabrudzenia z plis, aby nie narazić ich na zniszczenie, przeczytaj poniższy artykuł.

Jak czyścić plisy?

Rolety plisowane, jak każde inne osłony okienne, zbierają kurz i różnego rodzaju zanieczyszczenia. Z tego względu wymagają systematycznego czyszczenia. Produkty te można z łatwością ściągnąć z okien i wyprać w całości. Należy jednak pamiętać, że nie wolno umieszczać ich w pralce, gdyż mogą ulec uszkodzeniu. Najlepiej wyprać je ręcznie przy użyciu delikatnych środków czyszczących.

Trzeba mieć też na uwadze, że plis nie można umieszczać w wodzie o wysokiej temperaturze, gdyż może ona nieodpowiednio wpłynąć na kształt tkaniny. Ponadto po ich wypraniu i wysuszeniu, nie należy sięgać po żelazko. Jeśli Twoje rolety uległy intensywnym zabrudzeniom, zanieś je do odpowiedniego zakładu zajmującego się profesjonalnym praniem tego typu osłon.

Plisy – domowe sposoby, jak wyczyścić

Jeśli chcesz samodzielnie wyprać plisy, ściągnij je z okien, a następnie umieść w wannie bądź w kabinie prysznicowej. Pamiętaj, aby namoczyć je w letniej wodzie z delikatnym środkiem myjącym. Pod żadnym pozorem nie używaj silnych detergentów, gdyż mogą one odbarwić rolety i zniszczyć materiał. Do prania plis zastosuj płyn do prania lub mycia naczyń. Najlepiej wybrać preparaty z dopiskiem „Sensitive”, ponieważ są one znacznie delikatniejsze niż tradycyjne produkty.

Gdy wybierzesz odpowiedni środek do prania, mocz plisę przez kilkanaście minut, aby roztwór dotarł do wszystkich części rolety.

Po upływie tego czasu wyciągnij plisę z roztworu i spłucz ją letnią wodą. Gdy tkanina zostanie oczyszczona z płynu, powieś ją na oknie, złóż materiał i pozostaw ją na 24 h. Po tym czasie tkanina wróci do odpowiedniej formy, a Ty będziesz mógł cieszyć się czystymi, odświeżonymi roletami.

Jak dbać o plisy?

Aby plisy, jak najdłużej wyglądały estetycznie, warto pamiętać o ich pielęgnacji. Najlepiej regularnie czyścić je przy pomocy mokrej ściereczki i delikatnego preparatu. Następnie warto przetrzeć je suchym ręcznikiem papierowym, aby nie pozostała w nich wilgoć. Dzięki takim zabiegom plisy okienne będą wyglądały świetnie przez bardzo długi czas.

Plisy – wskazówki, jak o nie dbać

Jeśli chcesz, aby Twoja plisa zachowała swój wyjątkowy wygląd przez lata, pamiętaj, aby jej nie ugniatać, nie pocierać i nie szorować, gdyż może to spowodować odbarwienie i uszkodzenie tkaniny. Jeśli zauważysz, że na Twoich roletach znalazł się kurz, nie sięgaj od razu po wodę i detergenty. Usuń zanieczyszczenia przy pomocy odkurzacza. Dzięki temu nie przyczynisz się do ścierania impregnatu.